Vatra

Vatra je jedna od najvažnijih pojava čovjekova života i razvoja civilizacije.
Koliko je god bilo teško do nje doći, još je teže bilo njeno održavanje, no ipak je najteže ostalo, njeno obuzdavanje.
Proučavajući prirodu i boreći se sa stihijom čovjek je došao do spoznaje da se vatra može
gasiti, našao je sredstva za obranu od nje i u toj dugotrajnoj borbi postao njen gospodar, a ona njegov sluga.
Njemačka je prva zemlja koja je organizirano pristupila zaštiti od požara i postavila temelje
dobrovoljnog vatrogastva. Pučanstvo Magdenburga 1823. godine u svezi s time osnovalo “Savez poštenih ljudi”.
Prvo dobrovoljno vatrgasno društvo osnovano je 1841. godine u Meissenu, no zvanični osnutak dobrovoljnog okupljanja vatrogasaca spominje se 1846. godine, osnivanjem društva u Durlachu.